Azrailin En Çok Sevindiği ve Üzüldüğü An

Azrail

Merhaba arkadaşlar bir kaç gündür sizlere dini hikaye paylaşımı yapmadıgımı fark ettim ve bu ğün güzel bir hikayeyi sizler ile paylaşacagım gerçekten okunması gereken güzel bir hikaye sonu çok ilgin olan bir hikaye azrail hikayesi.

 Allah ruhları bedenden almakla vazifelendirdiği ölüm meleği Hz.Azrail’e sormuş:
 -Ey Azrail! Bunca zamandır kullarımın canlarını alıyorsun. Ruhları bedenden alma zamanında en çok kime merhamet duydun, en fazla kime öfkelendin?

 -Yâ Rabbi! Herşeyi sen bilirsin. Bir defasında deniz üzerinde fırtınaya tutulan bir geminin suya dökülen bütün bireylerinin ruhunu almıştım. Fakat bu sırada kucağında küçük yavrusuyla bir tahta parçasına tutunmuş, suya bir dalıp bir çıkan annenin de ruhunu kabzedip, küçük yavrusunu tahta üzerinde sağ salim bıraktığım zaman, su yüzünde annesiz kalan bu yavrucağa çok acımıştım.Onun acıklı hali, beni uzun zaman üzmüştü.

 Allah tekrar sormuş:
 -Ey Azrail! Bu en çok acı duyduğun bir olaydır.Bir de en çok sevinç duyduğun bir olayı anlatır mısın? Kimin ruhunu sevinerek aldın.

 Azrail bu soruya da şöyle cevap vermiş:
 -Filan yerde zâlim bir hükümdar vardı; etrafını kasıp kavuruyor, halkı inim inim inletiyordu.İşte bu zâlimin ruhunu almam için emir verildiğinde ona doğru giderken derinden bir neşe duydum.O zâlimin canını alırken duyduğum sevinç kadar, hiçbir vakit sevinç duymadım.

 Nice sırlar ve hikmetler sahibi Allah bu defa, Azrail’e bir soru sormuş:
 -Ya Azrail! O canını alırken sevinç duyduğun zâlim kimdi, biliyor musun?

 -Sen bilirsin yâ Rabbi!

 -İşte ruhunu alırken büyük sevinç duyduğun o zâlim, vaktiyle bir tahta üzerinde bıraktığında büyük üzüntü duyduğun o çocuktu

One thought on “Azrailin En Çok Sevindiği ve Üzüldüğü An

  1. İnsan oglu işte ne yapacagı belli olmuyor vicdan olmalı allah korkusu olmalı hesab gununu düşünerek yaşamalıyız aslında guzel bir hikaye aldıgımız her nefeste olüme yaklaşıyoruz ama hiç ben dahıl unutuyoruz işte bazen allah islah etsin cumlemisizi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>